Kalcio nauda sveikatai
Mityba,  Vitaminai

Kalcio svarba jūsų sveikatai

Maždaug penktadalyje hospitalizuotų amerikiečių, be kitų medicininių problemų, nustatytomas mažas kalcio kiekis, kuris vadinamas hipokalcemija. Tai, kad nesate ligoninėje, nereiškia, kad neturėtumėte žinoti apie esamą kalcio kiekį. Kai kurie požymiai, kad jums gali trūkti kalcio, yra raumenų mėšlungis, lūžinėjantys nagai, širdies ritmo sutrikimai ir nuovargis.

Gydytojai, atlikę standartinį kraujo tyrimą, gali greitai pasakyti, ar jums reikia kalcio papildų arba pakeisti/ pakoreguoti mitybą. Svarbu įsitikinti, kad su maistu gaunate reikiamą kalcio kiekį, nes sveikos mitybos ir fizinių pratimų papildymas kalcio papildu gali sumažinti osteoporozės riziką, pagerinti jūsų energiją ir net padėti spręsti kosmetines problemas, pavyzdžiui, sausą odą. 

Tikrasis iššūkis yra rasti tinkamus, kokybiškus maisto papildus. Šiame straipsnyje su jumis pasidalinsime, ką turėtume žinoti kiekvienas renkantis Ca papildus.

Kas yra kalcis?

Kalcis yra mineralas, kuris pirmiausia saugomas kauluose ir dantyse. Maždaug vienas procentas kalcio cirkuliuoja Jūsų kraujyje, raumenyse ir kituose ląstelių skysčiuose. Kartu su stipriais kaulais kalcis yra būtinas mineralas:

  • Padeda susitraukti raumenims;
  • Padeda kraujagyslėms susitraukti ir plėstis;
  • Reikalingas hormonų sekrecijai;
  • Perduodant impulsus nervų sistemoje;

Neturint kalcio, kyla didelė rizika susirgti osteoporoze arba susilpnėti kaulų tvirtumui. Taip pat gali atsirasti neigiamų dantų, atminties, energijos lygio, odos ir kt. pokyčių. 

Natūralūs kalcio “tiekėjai”

Kaip galite įsivaizduoti, labai svarbu, kad per dieną gautumėte pakankamai kalcio. Kalcis nėra natūraliai gaminamas mineralas, vadinasi, dienos normą turite pasiekti su maisto papildais arba maisto produktais. Štai keletas kalcio turtingų maisto produktų, kuriuos galite pradėti įtraukti į savo racioną, pavyzdžių:

  • Pienas
  • Jogurtas
  • Sūris
  • Tofu
  • Žaliosios lapinės daržovės (pvz., lapiniai kopūstai, brokoliai)
  • praturtinti maisto produktai (pvz., dribsniai, sojų pienas, vaisių sultys)
  • Riešutai ir sėklos 
  • Ankštinės daržovės

Atminkite, kad yra maisto produktų, pavyzdžiui, špinatai, kuriuose yra didesnis kiekis kalcio su oksalo rūgštimi. Dėl oksalo rūgšties organizmas gali sunkiau pasisavinti kalcį, todėl svarbu atkreipti dėmesį kiek šių maisto produktų suvartojate. 

Kokia kasdieninė kalcio norma?

Kaip matote, kalcis ir mityba gali būti susiję, tačiau ko turėtumėte siekti kasdien? Su amžiumi kasdien suvartojamo kalcio kiekis kinta, o moterims po menopauzės, nėščioms ar maitinančioms krūtimi vidutiniškai reikia daugiau. Čia pateikiame paprastą paskirstymą, kiek kalcio per parą jums reikia:

Suaugusieji 19-50 metų: 1 000 mg

51-70 metų moterys: 1 200 mg

51-70 metų vyrai: 1 000 mg

Suaugusieji 70+: 1 200 mg

Kai kuriems žmonėms sunku gauti pakankamai kalcio vien tik su maistu. Štai tada atsiranda kalcio papildų galimybė. Tačiau rasti tinkamą kalcio papildų tiekėją, kuris būtų naudingas jūsų sveikatai ir gerintų kaulų būklę, gali būti sunku. Dėl Ca papildų pasiteiraukite gydytojo ar vaistininko, kuriuos rekomenduotų naudoti. Tokiu būdu gydytojai galės patikrinti jau esamą Ca kiekį kraujyje, kuris pagelbėti nustatant profilaktinį gydymo planą.