sveika mityba
Mityba

Intuityvus valgymas: Kas tai yra ir ar turėtumėte apie jį žinoti?

Per pastaruosius kelerius metus intuityvus valgymas labai išpopuliarėjo. Intuityvus valgymas, vadinamas „antidieta”, skamba viliojančiai žmonėms, kurie išbandė viską, bet nerado jiems tinkamos programos. Tačiau ar ji tinka visiems? Ar ji tinka jums? 

Kas yra intuityvus valgymas?

1995 m. Evelyn Tribole ir Elyse Resch įkurtas intuityvaus valgymo modelis, kurį sudaro dešimt principų, padeda žmonėms atkurti ryšį su savo kūnu. Mes visi esame gimę būti intuityviais valgytojais. Būdami kūdikiai verkdavote, kai buvote alkani, ir stumdavote maistą, kai buvote sotūs. Tačiau intuityvus valgymas yra daugiau nei tik valgymas, kai esate alkani, ir sustojimas, kai esate sotūs. Kaip apibrėžia Natalie Nowak MS, RD ir sertifikuota intuityvaus valgymo konsultantė: „Intuityvus valgymas – tai į visą asmenį orientuota savęs priežiūros sistema, kuri moko žmones atmesti dietų kultūrą ir vietoj to sutelkti energiją ir dėmesį į unikalaus ir individualaus kūno maitinimą.” Skirtingai nei dauguma dietų, kuriomis aktyviai prekiaujama naujaisiais metais, intuityvus valgymas „padeda išmokti įsiklausyti į savo kūną, kad geriausiai nustatytumėte, kaip maitintis, o ne pasikliauti išoriniais rodikliais, tokiais kaip svoris, angliavandenių/riebalų gramai ir (arba) makrokomponentai”, – aiškina Kelly Abramson MS, RD, registruota dietologė ir sertifikuota intuityvaus valgymo konsultantė.  

9 intuityvaus valgymo principai

Intuityvųjį maitinimąsi sudaro dešimt principų, kurie kartu padeda atsisakyti dietų ir atkurti ryšį su savo kūnu. Kaip teigia prieš dietas nusistačiusi, svorį įtraukianti registruota dietologė Heather Caplan: „Šiuos principus vertinu ne kaip taisyklių rinkinį, o veikiau kaip gaires, kurios gali padėti mitybos specialistui orientuotis į svorį įtraukiančią klientų ir pacientų priežiūrą.” Dešimt intuityvaus valgymo principų yra šie:

  1. Atmesti dietinį mąstymą: Tyrimais įrodyta, kad 95 proc. dietų nepavyksta, o daugiau nei du trečdaliai žmonių, kurie numeta svorio laikydamiesi dietos, galiausiai vėl priauga daugiau svorio nei prieš dietą. Pirmasis intuityvaus valgymo žingsnis – atmesti pramonę, kuri žmonėms sako, kad jie turi numesti svorio, kad būtų sveiki, nors iš tikrųjų tik bando mums parduoti nekokybiškus produktus. 
  2. Gerbk savo alkį: Išlaikydami savo kūną sotų ir pamaitintą, išvengsime persivalgymo ir persivalgymo ateityje. Šių signalų ignoravimas ir įsiklausymas į mitybos planus, o ne į savo kūno funkcijas, yra svarbus žingsnis siekiant užmegzti ryšį su kūnu, dar vadinamą interocepciniu sąmoningumu. 
  3. Susitaikykite su maistu: Kai leisite sau valgyti visus maisto produktus, neišvengiamai prarasite tam tikrų maisto produktų žavesį ir stiprų potraukį ir valgysite juos tada, kai jų tikrai norėsite ir jie jus tenkins. 
  4. Meskite iššūkį maisto “policijai”: Mitybos kultūra sukėlė baimę ir stresą dėl maisto, tam tikrus maisto produktus įvardydama kaip gerus arba blogus. Kai leisite visiems maisto produktams būti moraliai „neutraliems”, galėsite susitelkti į tai, ko iš tikrųjų reikia jūsų kūnui, ir nepulti į kaltės jausmo spiralę, kai suvalgysite kažką, kas laikoma „draudžiamu”.
  5. Atraskite pasitenkinimo faktorių: Ar kada nors suvalgėte didelį dubenį žalių daržovių, pasijutote sotūs, bet vis ieškojote virtuvėje dar ko nors? Galbūt buvote sotūs, bet nepasitenkinote maistu. Intuityvaus valgymo metu malonumo ir pasitenkinimo valgant atradimas yra esminis komponentas, padedantis suvalgyti „reikiamą kiekį” maisto, kad galėtumėte nuspręsti, jog pasisotinote. 
  6. Pajuskite sotumą: Sotumo jausmas: Sunku pajusti sotumą, jei nepažįstate alkio. „Dažnai žmonės yra taip atitrūkę nuo savo kūno, kad nuo bado iki padėkos jausmo būna sotūs ir nejaučia, kas yra tarp jų”, – sako registruota dietologė ir sertifikuota intuityvaus valgymo konsultantė Katy Zanville, MS, RDN. Intuityvaus valgymo konsultantai ir specialistai padeda žmonėms suprasti, kur yra komfortiškas sotumo jausmas ir kaip jį rasti.
  7. Susidorokite su savo emocijomis geranoriškai: Svarbu suvokti, kad dėl nepritekliaus ir ribotumo gali atsirasti jausmas, kad maistas „nekontroliuojamas”, o tai iš pradžių gali būti panašu į emocinį valgymą. Intuityvusis valgymas padeda žmonėms pasitelkti kitas įveikos formas, kad jie galėtų susidoroti su stresu, nuoboduliu ir vienatve, iš pradžių nesikreipdami į maistą. 
  8. Gerbkite savo kūną: nors žiniasklaidoje pateikiama informacija verčia jus jaustis kitaip, kiekvienas gimstame skirtingo kūno sudėjimo ir nėra vienos ar teisingos tobulos figūros. Priimti savo kūną tokį, koks jis yra, ir nedalyvauti elgsenoje, kuria siekiama pakeisti savo genetinį planą, yra svarbu siekiant susitaikyti su maistu ir būti mažiau kritiškiems savo atžvilgiu. 
  9. Judėjimas – pajuskite skirtumą: Tyrimai rodo, kad sveikas elgesys tampa tvaresnis, kai dėmesį sutelkiame ne tik į kūno pokyčius, bet ir į judėjimo naudą, pavyzdžiui, didesnę energiją, geresnę nuotaiką ar stiprumo jausmą. Raskite būdą, kaip išjudinti kūną, kuris teiktų malonumą – nuo šokių iki sodininkavimo ar ilgų pasivaikščiojimų – bet koks judėjimas yra naudingas.