Celiulitas yra vietinis riebalų lastelių padidėjimas.

Celiulitas yra vietinis riebalų ląstelių padidėjimas ir sutrikusios mikrocirkuliacijos riebaliniame audinyje. Šios ląstelės nustoja išskirti savo atliekas, tačiau keršydamos kaupia riebalus ir siurbia viską, kas nepatenka – skystį, toksinus, atliekas ir kitą nešvarumą. Ir jiems nutinka tas pats, kas tokiais atvejais nutinka žmonėms – ląstelės riebaluojasi. Dėl to jie, sugriežtinti peraugusio jungiamojo audinio, pradeda tampytis į išorę tais pačiais bjauriais gumbeliais. Kaip galite įsivaizduoti, tai gali atsitikti ne tik esant pertekliniam riebaliniam audiniui, bet ir su mažiausiu jo kiekiu. Be to, pagarsėjusi „apelsino žievelė“ ne visada yra šalia sotumo, nors antsvorio turinčioms moterims ji yra ryškesnė ir labiau pastebima nei plonoms.

Remiantis statistika, moterims celiulitas pasireiškia 80-95% atvejų, o vyrams – beveik niekada. Galbūt esmė ta, kad viena iš celiulito priežasčių yra moteriškų lytinių hormonų – estrogenų – veikimas. Vyrai jų turi labai nedaug.

Yra keturios celiulito stadijos.

Pirmajame etape celiulito nematyti. Moteris paprastai mano, kad ji yra šiek tiek riebi arba veikiau patinusi, o tai siejama su skysčių sąstingiu limfinėse kraujagyslėse, tačiau oda vis tiek lygi ir lygi.
Antrajame celiulito vystymosi etape venų sistema nebegali susidoroti su skysčių kiekiu, kurį reikia pašalinti iš organizmo. Šiuo atžvilgiu padidėja slėgis audinių viduje. Skystis kaupia ir suspaudžia venas, taip blokuodamas paskutinę ištekėjimo galimybę. Riebalų sankaupos tampa tankios. Kai tik deguonis nustoja tekėti, jungiamasis audinys pradeda vystytis į tinklą panašaus korio pavidalu.
Trečiame etape „korys“ tęsiasi tik keliose ląstelėse. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad oda yra normali, tačiau jei ją įdėsite į raukšlę, lengva pamatyti pagarsėjusią „apelsino žievelę“.
Norint teisingai nustatyti šį celiulito vystymosi etapą, galima atlikti vadinamąjį šilumos testą. Norėdami tai padaryti, turite sulenkti rankas skersai ir patikrinti odos temperatūrą delnų gale (šiam bandymui reikalingas padėjėjas). Labai apleisto celiulito vietose temperatūra visada būna šiek tiek žemesnė. Kitas diagnozės būdas yra žiupsnelio simptomas. Norėdami tai padaryti, turite švelniai, lėtai, bet tvirtai suimti odą dviem pirštais, šiek tiek ją laikyti ir staigiai atleisti. Jei neatsiranda skausmingų pojūčių, tada žnyplės simptomas yra neigiamas, tai yra, nervų galūnės yra išsaugotos ir viskas dar nėra prarasta.

Trečiame etape sunku gydyti celiulitą, nes susidaro tas pats jungiamasis audinys, kuris vienoje pusėje tvirtinamas prie raumens, o iš kitos – prie odos.

Ketvirtajame etape celiulitas jau matomas be papildomų manipuliacijų ir moteriai sukelia apčiuopiamą diskomfortą, kartais ne tik psichologinį, bet ir fizinį. Celiulito srityse oda yra šalta ir melsva. Žiupsnelio simptomas yra teigiamas, o tai reiškia, kad pažeistos nervų galūnės ir šis celiulitas jau sukelia skausmą.
Kodėl taip nutinka?
Tarp daugelio veiksnių, kurie yra tiesioginės ar netiesioginės lipidų apykaitos sutrikimų priežastys, taigi ir celiulito vystymasis, pagrindinius galima užtikrintai nustatyti:

hormoninis disbalansas, pirmiausia kiaušidžių disfunkcija, kartu padidėjus estrogeno kiekiui kraujyje;
skydliaukės ligos ir kiti endokrininiai sutrikimai;
baltymų apykaitos pažeidimai, ypač sumažėjęs albumino kiekis kraujyje;
paveldimas faktorius;
teisingos dietos pažeidimas;
hipodinamija, tai yra sėdimas gyvenimas;
lėtinis stresas;
lėtinis nuovargis ir kt.
Kas tada atsitiks?
Celiulito problemą galima apibrėžti kaip riebalinio audinio polinkį sulaikyti skysčius. Dėl to atsiranda edema, suspaudžiant gretimus jungiamojo audinio plotus, dėl kurių susidaro tankūs kolageno pluoštai, kurie išskiria riebalų sankaupas ir trukdo kraujotakai. Tuo pačiu metu poodiniame audinyje pamažu formuojasi būdingi tuberkuliozės. Kartais dėl prastos kraujotakos jie tampa uždegimi ir skausmingi.

Apskritai visa žmogaus kūno riebalų masė paprastai yra suskirstyta į tris sluoksnius, kurie skiriasi vienas nuo kito medžiagų apykaitos vieta ir ypatybėmis. Visuotinai pripažįstama, kad suaugusių žmonių adipocitų (riebalų ląstelių) skaičius yra gana pastovus. Tai reiškia, kad riebalų kiekio padidėjimas siejamas ne su riebalų ląstelių skaičiaus padidėjimu, o su jų kiekio padidėjimu. Adipocitų skersmuo gali padidėti 30–40 kartų, priklausomai nuo nutukimo laipsnio ir riebalinio audinio savybių.

Pirmasis sluoksnis – paviršutiniškiausias, yra tarp odos ir raumens fascijos – plona plėvelė, uždengianti raumenis. Būtent nuo šio sluoksnio daugiausia priklauso žmogaus figūros kontūrai ir proporcijos, tai yra būtent jis yra „atsakingas“ už išbaigtumą. Pirmasis sluoksnis yra ant viso kūno paviršiaus, ir iš tikrųjų jį veikia celiulitas.

Antrasis riebalų masės sluoksnis yra gilesnis, esantis po raumenų fascijomis. Jo tūris yra daugmaž pastovus ir nesikeičia mažėjant bendram kūno svoriui.

Trečiasis riebalų sluoksnis – vidinis (visceralinis) – yra pilvo ertmės viduje. Hipertrofija – per didelis šio sluoksnio padidėjimas – labiau būdingas vyrams ir pasireiškia didelių pilvų pavidalu.

Gydymas
Celiulito atsikratyti sunku, bet įmanoma. Tam reikia integruoto požiūrio. Dieta be specialios anticeliulitinės kosmetikos, SND masažas be raumenų treniruotės – nė viena iš šių priemonių jums nieko neduos. Bet jei jūs tuo pačiu metu vykdysite tikslingą kovą visais frontais, bet koks celiulitas išnyks be pėdsakų, o jei bus įvykdytos tam tikros sąlygos, jis niekada neatsiras.

Anticeliulitinių priemonių kompleksas

Tinkama mityba (be riebaus, kepto, saldaus, krakmolo turinčio maisto – valgykite mažomis porcijomis, bet dažnai) padės normalizuoti svorį, medžiagų apykaitą ir atsikratyti organizmo toksinų.

Net ir minimalus apkrovimas probleminių sričių raumenims suaktyvina kraujotaką aplink celiulito ląsteles, priversdamas atsisakyti susikaupusių riebalų.

Rankinis masažas (arba SND terapija) padės „suskaidyti“ paveiktų ląstelių sankaupas.

Anticeliulitinė kosmetika pagerina mikrocirkuliaciją, padaro odą tankesnę ir elastingesnę, o celiulito gumbai tampa mažiau matomi. Kad naudingos medžiagos pasiektų paskirtį – riebalinį poodinį audinį – anticeliulitinę kosmetiką rekomenduojama derinti su įvyniojimais.

Ozonoterapija, mezoterapija, talasoterapija taip pat padės atsikratyti celiulito, tačiau šių procedūrų kursus neišvengiamai teks kartoti kas pusmetį ar metus.

Prieš pradėdami celiulito gydymą, būtinai pasitarkite su specialistu. Kadangi celiulito priežasčių spektras yra itin platus, gydymas paprastai būna gana individualus, o įprastos priemonės gali ne tik neturėti jokio poveikio, bet ir pabloginti bendrą situaciją.

Dabar yra labai daug atskirų celiulito gydymo metodų. Mezoterapija ir celiulipolizė yra gana įprasti ir veiksmingi metodai. Beje, mezoterapija yra gana įprasta odos atjauninimo technika – ne tik celiulito atveju. Gerų rezultatų pasiekiama atliekant anticeliulitinį masažą kartu su anticeliulitiniais kremais ir spaudoterapija. Kai kuriose klinikose jums netgi gali būti pasiūlytas toks egzotiškas gydymas kaip celiulitas, naudojant hirudoterapiją.

Profilaktika
Nereikia nė sakyti, kad norint išvengti celiulito, patariama sveikai gyventi. Be to, dabar yra platus anticeliulitinių kremų pasirinkimas, kurį reguliariai vartojant kartu su lupimu, bus atidėtas celiulito „apelsino žievelės“ susidarymas.

Šaltiniai:

  • Kaufman-Janette J., Joseph JH., Kaminer MS., Clark J., Fabi SG., Gold MH., Goldman MP., Katz BE., Peddy K., Schlessinger J., Young VL., Davis M., Hurley D., Liu G., McLane MP., Vijayan S., Bass LS. Collagenase Clostridium Histolyticum-aaes for the Treatment of Cellulite in Women: Results From Two Phase 3 Randomized, Placebo-Controlled Trials. // Dermatol Surg – 2021 – Vol47 – N5 – p.649-656; PMID:33840781
  • Shridharani SM., Tisch GM., Ebersole TG., Moak TN., Edwartz C. Clinical experience of poly-L-lactic acid injections for body contouring treatment. // J Cosmet Dermatol – 2021 – Vol – NNULL – p.; PMID:33830621
  • Ngamdokmai N., Paracha TU., Waranuch N., Chootip K., Wisuitiprot W., Suphrom N., Insumrong K., Ingkaninan K. Effects of Essential Oils and Some Constituents from Ingredients of Anti-Cellulite Herbal Compress on 3T3-L1 Adipocytes and Rat Aortae. // Pharmaceuticals (Basel) – 2021 – Vol14 – N3 – p.; PMID:33799756
  • Hernandes AN., Boscariol R., Balcão VM., Vila MMDC. Transdermal Permeation of Caffeine Aided by Ionic Liquids: Potential for Enhanced Treatment of Cellulitis. // AAPS PharmSciTech – 2021 – Vol22 – N3 – p.121; PMID:33796955
  • Alexiades M., Munavalli GS. Single Treatment Protocol With Microneedle Fractional Radiofrequency for Treatment of Body Skin Laxity and Fat Deposits. // Lasers Surg Med – 2021 – Vol – NNULL – p.; PMID:33764552
  • Wolfe HR., Rosenberg E., Ciftci K., Edgecombe J., McLane MP. Evaluation of Alternative Diluents for Clinical use of Collagenase Clostridium Histolyticum (CCH-aaes). // J Cosmet Dermatol – 2021 – Vol – NNULL – p.; PMID:33735499
  • Kaouani A., Kerdoud O., Aloua R., Slimani F. Arteriovenous malformation in cheek and tongue aggravated by cellulitis: A case report and literature review. // Ann Med Surg (Lond) – 2021 – Vol63 – NNULL – p.102196; PMID:33717479
  • Abosabaa SA., ElMeshad AN., Arafa MG. Chitosan Nanocarrier Entrapping Hydrophilic Drugs as Advanced Polymeric System for Dual Pharmaceutical and Cosmeceutical Application: A Comprehensive Analysis Using Box-Behnken Design. // Polymers (Basel) – 2021 – Vol13 – N5 – p.; PMID:33668161
  • Draelos ZD. Commentary on Collagenase Clostridium Histolyticum-Aaes for the Treatment of Cellulite in Women: Results From 2 Phase 3 Randomized, Placebo-Controlled Trials. // Dermatol Surg – 2021 – Vol47 – N5 – p.657; PMID:33625138
  • Tan MG., Jo CE., Chapas A., Khetarpal S., Dover JS. Radiofrequency Microneedling: A Comprehensive and Critical Review. // Dermatol Surg – 2021 – Vol – NNULL – p.; PMID:33577211

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *